Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Vroči mikrofon Razglednice ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

Prvega maja 2004 so marsikje po Sloveniji poleg slovenske trobojnice zaplapolale tudi evropske zastave. Slovenija je poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej. Ena največjih prireditev ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je potekala v Novi Gorici. Na slovesnosti z naslovom 'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' je bil slavnostni govornik tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Gorica in Nova Gorica sta med evropskimi državami zagotovo posebni saj je nekdanja meja potekala med dvema mestoma, dobesedno med dvema ulicama. Kakšni so spomini na nekdanjo mejo, zakaj je bilo na slovesnosti pred 20imi leti tako čustveno vzdušje in kako je vstop v EU vplival na prebivalce Goriške? Zvočno razglednico iz Nove Gorice pošilja Nataša Uršič. V Gornji Radgoni so vstop v Evropsko unijo dočakali ob Odi radosti, dvigu zastav, ognjemetu in spustu 25-ih ladjic po Muri. Kako je to vplivalo na delovanje obmejnega mesta in na povezovanje ter druženje sosedov? Kako se pri mladih pozna, da je Avstrija tako blizu? Kako gledajo na ti desetletji domačini? Obetali so si napredek, hiter razvoj in blaginjo, se je vse to izpolnilo? Iz Gornje Radgone je radijsko razglednico poslala Sara Zmrzlak. Skupaj s Slovenijo je v Evropsko unijo vstopila tudi naša vzhodna soseda Madžarska, kar je svoj pečat pustilo tudi v Prekmurju. Lendava je naše najvzhodnejše mesto, občino sestavlja 23 naselij. Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je v njih živelo nekaj več kot 12, danes pa zgolj dobrih 10 tisoč ljudi. Z najvišjim razglednim stolpom in drugimi atrakcijami, zlasti razstavami svetovnih likovnih umetnikov, pa je vse bolj privlačna tako za domače kot tuje turiste. Lendava je dvojezično območje, na katerem poleg pripadnikov madžarskega naroda živijo še Hrvati in Romi, svoj pečat puščajo tudi Primorci, potomci Judov in drugi. Multikulturnosti Lendave je vstop naše in okoliških držav v Evropsko unijo ponudil še več možnosti za razvoj, ki pa so jih nadgradili s širitvijo schengenskega območja. Razglednico iz Lendave pošilja Lidija Kosi.

Zgodbe Drevo ima zgodbo: Rdečelistna operna bukev

Ob ljubljanski operi se je vse od konca 19. stoletja, ko so to imenitno stavbo dogradili, bohotila rdečelistna bukev. Zrasla je v veliko in lepo drevo. Ko je dopolnila približno 115 let, pa so jo posekali, saj je bila napoti pri obnovi opernega poslopja. Da bi priljubljeno drevo na nek način ohranili pri življenju, je Arboretum Volčji Potok v sodelovanju s SNG Opera in Balet Ljubljana cepil njene cepiče. Vzgojili so več kot sto mladih dreves, ki po slovenskih vrtovih in parkih ohranjajo njen spomin. Kakšna je zgodba drevesa, ki ga več ni?

IzštekaniIzštekani Kontradikshn s Simfoničnim orkestrom GŠ Krško

Posavski bend KONTRADIKSHN zase pravi, da igra nuklearni rock. Ta elektro rock mašina, ki tlači bobniče ljubiteljev hrupne muzike že debelo desetletje, je pred dobrim letom sprejela izštekani izziv.

Mihilizem dr. Uroš Perko: Vse odvisnosti so slabo ozdravljive

Uroš je jabolko, ki se je hotelo odkotaliti daleč od drevesa, pa je vseeno zrasel v psihoterapevta. Doktoriral je iz duševnih motenj v športu, v zadnjem času pa presenetil s knjigo, ki je vzdignila kar nekaj prahu: Duševne motnje v športu. Vsem, ki v vrhunskem športu vidite popolnost telesa in duha, branje odsvetujemo. In poslušanje. Uživajte.

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Kulturnice V Celju vrata odprla prenovljena Pelikanova hiša

V Celju je v novi podobi zasijala Pelikanova hiša. Gre za stavbo, v kateri je več desetletij živel in deloval znameniti celjski fotograf čeških korenin, Josip Pelikan. Med drugim so v njej uredili Pelikanove delovne prostore ter družinsko stanovanje, saj želijo izjemno fotografsko dediščino predstaviti tudi širši javnosti.

Glasba

Glasbena zgodba Čompe: Mi smo meteorji in se ne znajdemo v času in prostoru

Pretekli petkov večer bi minil v nebesnem znamenju Čomp, če bi ta obstajal. Zagotovo pa je bila konstelacija zvezd prava za izvrstno praznovanje 30. obletnice skupine Čompe. Čompe se v svojem ustvarjanju sprehajajo čez pesniške opuse Milana Jesiha, Edvarda Kocbeka, Andreja Rozmana - Roze, morda najbolj prepoznavno vez pa je Janez Škof stkal okoli besedil Daneta Zajca.

Glasba svetov Štirideset let Druge godbe

Glasba, ki jo le redkokdaj ali nikoli ne zasledite v rednih glasbenih opremah. Še manj verjetno pa je, da jo boste slišali na drugih radijskih postajah.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 438 | Nathan Katz

Novosti domačih in tujih ustvarjalcev elektronskih ritmov ter enourna mešanica melodične elektronike argentinskega producenta in didžeja Nathana Katza. 01. Junior Sanchez ft. Mýa - So Hype 02. Franky Wah x Robin M - Intina 03. Francis Mercier, Salif Keita & Nomis (FR) - Kabe 04. ANOTR & Erik Bandt ft. Leven Kali - How You Feel 05. Aldo Cadiz & Ki Creighton - What’s Her Name 06. TWENTY SIX & Tayson Kryss - Buscando Money (Chris Lake Remix) 07. Fever Ray - Kandy (Tiga Remix) 08. Hernan Cattaneo, Hicky & Kalo - Distant Memories 09. Coalstone - Shake For Me 10. Gorgon City - All That You Need 11. TOYZZ - The Fire 12. Tony Romera, Crusy - The Unknown 13. Dukkati, R.O.T.H - Tempero 14. Hayden James & Kormak - Make It 15. Joel Corry x Pickle featuring Vula - Stay Together (Baby Baby) 16. Truth x Lies - Heard About Me 17. Kevin McKay, Samuel Muir - Crazy 18. Max Styler - Kiki 19. RDGO - Let U Go

Galerija Blue Lab Beats - Blue Eclipse

Londonski produkcijski dvojec Blue Lab Beats je znan po dvostezni ambiciji. Poganja ga house tempo, fraziranje čez zmes elektronične in organske ritmike pa je pri BLB bodisi pristno mehko džezovsko bodisi neo-soularsko. Četrti album cenjenega dvojca v goste kliče tako vokaliste (Daley, Kojay Radical, Amber Navran, Farah Audhali) kot tudi izjemne instrumentaliste iz mlajše angleške džezovske garniture. S svežim posnetkom navduši tudi novi ameriški džez-klasik Kamasi Washington. Poseben pa bo tudi premierni nastop vrhniškega producenta z imenom Slowmotion Livestream.

Proti etru, spet ta muzika Zara McFarlane, Kon & KwAkE, Addict Ameba ...

Na obratu plošča britanskega jazz hopa Eyes In The Tower dvojca Con & KwAkE, drugi del sodelovanja producenta Madliba in raperja Taliba Kwelija z naslovom Liberation 2, novo singlico pevke Zare McFarlane in italijanski novi jazz skupine Addict Ameba.  01 CoN & KwAkE - Dance In The Dark02 Mikahl Anthony - Vintage Collection  03 Addict Ameba - Caosmosi  04 Addict Ameba - feat. Joshua Idehen - Look at Us  05 CoN & KwAkE - Greedy Drum 06 CoN & KwAkE - One in Five 07 Talib Kweli & Madlib (feat. Diani & Pink Siifu) - Ad Vice  08 Talib Kweli & Madlib (feat. Wildchild, Q-Tip) - One For Biz 09 Zara McFarlane - The Mystery of Man  10 art test - walked off into the distance  11 Malcolm Jiyane Tree-O - South African Jam 12 Deron Johnson - Mimo Omi   13 Silvia Bolognesi / Dudu Kouate / Griffin Rodriguez - Polo 14 Deron Johnson - Talk Mourner

Cederama Taylor Swift - The Tortoured Poets Department

Taylor Swift in njen enajsti album predstavljata veliko slogovno znanega in kaj malo neznanega. Primadona svetovne pop scene v številnih novih songih smeši svoje nekdanje ljubimce. Med temi je večina znanih glasbenikov in filmskih igralcev. Dve pesmi pa posveča svoji zdajšnji simpatiji. Toda delež pohval, namenjenih tistemu, ki ji je danes prinesel zajtrk v posteljo, je tudi statistično skoraj neznaten. Na albumu, na katerem se Taylor Swift, po naslovu sodeč, deklarira kot pesnica, čeprav vmes priznava, da njeni verzi le niso tako zelo globoki kot verzi veliko bolj znamenitih poetov, je kar 31 pesmi! Taylor Swift želimo, da se njen novi frajer ne bi še nocoj zarotil proti njej s parafrazo angleške nogometnonavijaške You’ll Be Dump in the Morning (Znebil se te bom že od svitu).

Notice Maja Keuc - Labirint

Maja Keuc in ne Amaya, v slovenskem jeziku in ne v angleščini, v pop vodah in ne v soul/rnb-ju v oddajo na deževen dan prinaša sonce.

Na sceni Hamlet Express – Fantom svobode

Zanesenjaštvo štirih glasbenikov pri pristopu do ustvarjanja, širok pogled na glasbo ter mešanica stilov, ki nihajo od zamaknjene krhke poetike uglasbene poezije prek glasbe svetov do mestnega rokenrola. Vse to ponuja šesta plošča Fantom svobode skupine Hamlet Express, več o njej pa kitarist in pevec Andraž Polič ter bobnar Blaž Celarec.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Izštekani Izštekani Bowrain

Pianist, komponist in glasbeni producent Tine Grgurevič Bowrain je nenavadna, široka, nepredvidljiva glasbena osebnost. Svojo večžanrskost, nadžanrskost, lahko bi rekli tudi nežanrskost je predstavil v tokratni oddaji IZŠTEKANI na Valu 202. Na pot se je podal z več kot dvajsetčlansko posadko: z godalnim triom, spevskim zborom in s številnimi gostujočimi pevci. Prerez skozi pestro delo zadnjih let so mu med drugimi pomagali izvesti basist Jani Hace, tolkalka Lola Mlačnik, pajdaš iz dua Not Exactly Lost Luka Uršič Kalu ter pevke Kiki, Maša Bogataj in Marina Martensson. Akustičnost ni bila vprašanje, pač pa imperativ.

Notice Kontradikshn - Vesolje posodil kolegu

Posavski Kontradikshn je malce svojevrstna glasbena skupina. Bila je že označena za eno redkih slovenskih elektro-rokovskih atrakcij. Po kaljenju na tujih odrih fantje niso nikoli pozabili na domača prizorišča in pričakujejo koncertno živahno poletje 2024. Skupina je po lanskem dobro sprejetem albumu Ahead of Ourselves ravno pred izidom prve skladbe v slovenščini Vesolje posodil kolegu, ki bo premiero doživela 24. aprila.

Jutro

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Jutro 202 Jerry Seinfeld in serija o ničemer

Leta 1989 se je predvajala prva epizoda legendarne serije Seinfeld. Absurdnost in peripetije vsakdanjega življenja, so osrednje tematike serije, ki sta si jo konec 80-ih let minulega stoletja zamislila Larry David in Jerry Seinfeld, ki ravno te dni praznuje 70 let. Večkrat nagrajena serija se je iz devetdesetih let in malih zaslonov preselila na sodobne pretočne platforme, kjer živi še danes. Odjemalci so ostali oboževalci iz preteklost, a hkrati sitcom vedno znova pritegne novo, mlajše občinstvo. Kaj je skrivnost uspeha, bistvo Seinfelda, ki je postal popkuturni fenomen? Na vprašanja nam je pomagala odgovoriti filmska kritičarka in novinarka kulturnega uredništva na portalu MMC, Ana Jurc.

Antikviz Konji

Pet podatkov o konjih, iščemo napačnega!

Jezikanje Kozarac vatre, šupak cvijeća, pepeljuga …*

*V Jezikanju smo preverjali naše znanje hrvaškega jezika in delili nekatere zabavne jezikovne zdrse ter anekdote. Kako govorimo Slovenci hrvaško in kako Hrvati slovensko?

Globalna vas Zakaj vaš sin nikoli ne vika?

Declan se je rodil v Londonu. Njegov oče je Irec, ki sicer danes živi na Madžarskem, mati pa Slovenka. Kot najstnik se je predvsem na njeno željo, menda pa tudi njegov starejši brat ni bil proti, preselil v Velike Lašče, kjer je preživel večji del svoje mladosti. V intervjuju pripoveduje o prilagajanju na slovensko okolje. Pravi, da so ga vrstniki načeloma zelo lepo sprejeli, je imel pa kljub temu, da je mati z njim od nekdaj govorila slovensko, kar nekaj težav z jezikom: med drugim so jo enkrat iz šole klicali zaradi njegove predrznosti, češ da noče vikati svojih učiteljic, on pa pojma vikanje sploh še ni poznal. Pa tudi: "Če so me vprašali, kako se pišem, sem jim črkoval svoje ime: D-E-C-L-A-N." Danes ima Declan kar štiri državljanstva, zadnjih osem let pa živi in dela v Montrealu. V njegovem dolgoročnem načrtu je vrnitev v Slovenijo, saj pri sebi z vsakim pretečenim letom bivanja v Kanadi opaža, da mu negovanje vezi z domovino vse več pomeni. O pomembnosti občutka pripadnosti matični kulturi (to je, kot zatrjuje, zanj kljub številnim konkurentkam slovenska) se je menda veliko naučil tudi z opazovanjem socialne bede avtohtonih kanadskih ljudstev, ki po njegovem "propadajo" predvsem po zaslugi dejstva, da skozi dolgoletne boje s kolonialnimi hegemoni niso uspeli ohraniti svojih kultur.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Tjaša

V peti epizodi rubrike 'Kako si pa ti dobil ime?' svojo zgodbo deli poslušalka Tjaša. Njeno ime je v Sloveniji čisto običajno, ni pa povsod tako. Če imaš zanimivo zgodbo tudi ti, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Pavza: Klemen Bobnar, devetmesečna pavza v ašramu v Indiji

Pomemben del življenja Klemna Bobnarja so oglaševanje, joga in meditacija. Že pred korono je za nekaj tednov obiskal južno Indijo in Isha Yoga Center, po vrnitvi domov pa se je odločil, da si bo enkrat v prihodnosti v tem centru vzel daljšo pavzo. Pred kratkim mu je uspelo in svoje vtise o devetmesečni pavzi, ki to niti ni bila, pa o bivanju, meditiranju, delu v velikanskem ašramu v Indiji, iskalcih resnice z vsega sveta bo delil z nami v tokratni Pavzi.

Antikviz Kovanci

Pet podatkov o kovancih, iščemo napačnega!

Jezikanje Veverica in veveriček ter ris in risa

V tokratni jezikovni zgodbi nastopajo veveriček, risa, volkulja in ... samica morskega psa. S pomočjo jezikoslovca in strokovnjaka Andreja Salobita odgovarjamo na veliko podobnih vprašanj in tem. Denimo, ali je panda moškega ali ženskega spola? Kako se imenuje samec lastovke? Kaj pa samica pava?

Jutranji koncert pri Andreju Lara Baruca živo pri Andreju

Od trenutka, ko so ušesa spoznala Ti si se bal, ves čas, ko sta se predvajala albuma Beenarni sistem in Mindhacker, do zdaj, ko je zunaj Boutique 99: četrt stoletja po začetku končno živo z bendom - Lara Baruca!

Aktualno

Kulturnice V Celju vrata odprla prenovljena Pelikanova hiša

V Celju je v novi podobi zasijala Pelikanova hiša. Gre za stavbo, v kateri je več desetletij živel in deloval znameniti celjski fotograf čeških korenin, Josip Pelikan. Med drugim so v njej uredili Pelikanove delovne prostore ter družinsko stanovanje, saj želijo izjemno fotografsko dediščino predstaviti tudi širši javnosti.

Vroči mikrofon Razglednice ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

Prvega maja 2004 so marsikje po Sloveniji poleg slovenske trobojnice zaplapolale tudi evropske zastave. Slovenija je poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej. Ena največjih prireditev ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je potekala v Novi Gorici. Na slovesnosti z naslovom 'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' je bil slavnostni govornik tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Gorica in Nova Gorica sta med evropskimi državami zagotovo posebni saj je nekdanja meja potekala med dvema mestoma, dobesedno med dvema ulicama. Kakšni so spomini na nekdanjo mejo, zakaj je bilo na slovesnosti pred 20imi leti tako čustveno vzdušje in kako je vstop v EU vplival na prebivalce Goriške? Zvočno razglednico iz Nove Gorice pošilja Nataša Uršič. V Gornji Radgoni so vstop v Evropsko unijo dočakali ob Odi radosti, dvigu zastav, ognjemetu in spustu 25-ih ladjic po Muri. Kako je to vplivalo na delovanje obmejnega mesta in na povezovanje ter druženje sosedov? Kako se pri mladih pozna, da je Avstrija tako blizu? Kako gledajo na ti desetletji domačini? Obetali so si napredek, hiter razvoj in blaginjo, se je vse to izpolnilo? Iz Gornje Radgone je radijsko razglednico poslala Sara Zmrzlak. Skupaj s Slovenijo je v Evropsko unijo vstopila tudi naša vzhodna soseda Madžarska, kar je svoj pečat pustilo tudi v Prekmurju. Lendava je naše najvzhodnejše mesto, občino sestavlja 23 naselij. Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je v njih živelo nekaj več kot 12, danes pa zgolj dobrih 10 tisoč ljudi. Z najvišjim razglednim stolpom in drugimi atrakcijami, zlasti razstavami svetovnih likovnih umetnikov, pa je vse bolj privlačna tako za domače kot tuje turiste. Lendava je dvojezično območje, na katerem poleg pripadnikov madžarskega naroda živijo še Hrvati in Romi, svoj pečat puščajo tudi Primorci, potomci Judov in drugi. Multikulturnosti Lendave je vstop naše in okoliških držav v Evropsko unijo ponudil še več možnosti za razvoj, ki pa so jih nadgradili s širitvijo schengenskega območja. Razglednico iz Lendave pošilja Lidija Kosi.

Zgodbe Drevo ima zgodbo: Rdečelistna operna bukev

Ob ljubljanski operi se je vse od konca 19. stoletja, ko so to imenitno stavbo dogradili, bohotila rdečelistna bukev. Zrasla je v veliko in lepo drevo. Ko je dopolnila približno 115 let, pa so jo posekali, saj je bila napoti pri obnovi opernega poslopja. Da bi priljubljeno drevo na nek način ohranili pri življenju, je Arboretum Volčji Potok v sodelovanju s SNG Opera in Balet Ljubljana cepil njene cepiče. Vzgojili so več kot sto mladih dreves, ki po slovenskih vrtovih in parkih ohranjajo njen spomin. Kakšna je zgodba drevesa, ki ga več ni?

Goran Napovednik podkasta Goran

To je Goran. Biografski podkast o Goranu Dragiću. V štirih četrtinah. Od visoko dvignjenega pokala evropskega prvaka do iskanja psihologa. Od pograda v Kosezah do bazena v Miamiju. Od mladincev pri Iliriji do obraza franšize v NBA. Od mamine sarme do kuhanja svojima otrokoma. Z očmi, besedami in pripovedjo Gorana Vojnovića.

Mihilizem dr. Uroš Perko: Vse odvisnosti so slabo ozdravljive

Uroš je jabolko, ki se je hotelo odkotaliti daleč od drevesa, pa je vseeno zrasel v psihoterapevta. Doktoriral je iz duševnih motenj v športu, v zadnjem času pa presenetil s knjigo, ki je vzdignila kar nekaj prahu: Duševne motnje v športu. Vsem, ki v vrhunskem športu vidite popolnost telesa in duha, branje odsvetujemo. In poslušanje. Uživajte.

Kulturnice Izšel biografski roman Whitney Houston

Pri založbi Učila je izšel biografski roman Whitney Houston: pevka, ki je z glasom očarala svet. Prvenec nemške avtorice Hanne Faber ni običajen biografski roman. Eno najuspešnejših pevk vseh časov je želela predstaviti iz bolj osebne perspektive, saj javnost v resnici nikoli ni izvedela, kdo je Whitney Houston kot oseba. Z nelinearnim pripovedovanjem zgodb pisateljica poskrbi za dramatično napetost in bralca drži v pričakovanju do konca.

Ime tedna Martin Stražar: Z ekipo znanstvenikov odkril posebno vrsto bakterij, ki lahko pomagajo pri zniževanju holesterola

Ime tedna je postal Martin Stražar z inštituta Broad v Združenih državah Amerike in prvi avtor študije, ki so jo objavili v najuglednejši reviji celične biologije Cell. Mednarodna skupina znanstvenikov, v kateri sta bila dva Slovenca, je odkrila in prvič opisala črevesne bakterije roda Oscillibacter, ki lahko učinkovito razgradijo holesterol ter tako pomagajo pri zniževanju holesterola v krvi in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh.

Nedeljski gost Igor Dernovšek: Lep dan za smrt je lahko tudi lep dan za življenje

Igor Dernovšek je v srednji kemijski šoli spoznal Aleša Češnovarja. Sestavljala sta rubikovo kocko in ustanovila Niet. Vse drugo je zgodovina. Toda Niet še vedno živijo svoje perspektive, čeprav je bilo vmes veliko vijolic, depresije in smrti. Igor Dernovšek razmišlja o uporu in svobodi 40 let pozneje, kako se od nihilističnega optimizma vračamo nazaj v praskupnost. Kot novinar in sindikalist je kritičen do razmer na trgu dela. Če bi bil še enkrat mlad, bi imel pet, šest otrok. Rad se s psom izgublja na Barju. Razmišlja tudi o tem, zakaj je lahko lep dan za smrt v resnici lep dan za življenje.

Aktualno 202 Zorilnica sirov v rovih, v osrčju Sinjega vrha

Na Vipavsko dolino je krasen razgled tudi s Sinjega vrha, od koder se vidi vse do Istre in Benetk. Več kot 1000 metrov visok vrh je tudi izhodišče za ogled nekaterih zanimivosti, na primer otliškega Okna, ledenic in smrekove Drage.

Aktualno 202 Urban Koritnik: Doma imamo najstrožjo publiko

S pevcem in kitaristom skupine Jet Black Diamonds Urbanom Koritnikom se spominjamo, kako je bilo začenjati svojo glasbeno pot v Vipavski dolini. Z njihovim menedžerjem in organizatorjem ajdovskega glasbenega festivala z dušo Ale v Pale Urbanom Repičem pa o tem, kako so lokalci sprejeli njihov festival. Pomudili pa smo se tudi pri Sladkih problemih.

Aktualno 202 Pot kurirjev in vezistov NOV Slovenije

13. junija 1969 je bila ustanovljena Pot kurirjev in vezistov Narodnoosvobodilne vojske Slovenije. Z več kot 1000 kilometri dolžine je po oceni številnih ena najlepših transverzalnih poti v Sloveniji. Na poti je 88 kontrolnih točk, povzpeti pa se je treba na 41 vrhov, višjih od 1000 metrov, najvišji je Snežnik.

Evropa osebno

Evropa osebno

404 epizod

Balint Juhasz: Politika je ubila radijsko novinarstvo na Madžarskem

12 min

Martin Ladika: Mea Kolpa in druge evropske meje

14 min

Jesus Yus Diez: Španski fizik v Vipavski dolini

9 min

Antonio: Delati sem začel že pri trinajstih letih

8 min

Elinda Labropoulou: Novinarka, ki v prostem času vodi hotel

13 min

Luigi Mendez: V Peruju pa bi ti čevlje pred vhodom ukradli

12 min

Šport 202

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Slovenski hokejisti so se na svetovnem prvenstvu v Bolzanu pomerili z Romunijo. Vodstvo reprezentance po dveh tekmah usmerja misli proti nadaljevanju turnirja in zahtevnejšim tekmecem. Že jutri se bo Slovenija pomerila z gostiteljico Italijo, ki ima enake cilje: vrniti se med svetovno elito. V oddaji tudi podrobneje o nogometni Ligi prvakov, ki bo zvečer prinesla prvo polfinalno tekmo med Bayernom in Real Madridom.

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Slovenske hokejiste na svetovnem prvenstvu v Italiji čaka druga tekma. Ob pričakovanjih ekipe pred obračunom proti Romuniji ponujamo še del epizode najnovejšega nogometnega podkasta Žoga je okrogla. V tem bodo gostje slovenski reprezentanti, ki igrajo za grškega velikana Panathinaikosa.

Športna zgodba Nogometni obisk v Atenah

Slovenski nogometaši odštevajo dneve do začetka evropskega prvenstva v Nemčiji. Med njimi je tudi trojica reprezentantov, ki igra za grškega velikana Panathinaikosa. Ekipa Vala 202 je v Atenah obiskala Andraža Šporarja, Adama Gnezdo Čerina in Benjamina Verbiča.

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

V Bolzanu se je začelo svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda v hokeju na ledu. Slovenija je prvenstvo v Italiji začela s tekmo proti Južni Koreji. V nadaljevanju se bo pomerila še z Romunijo, Japonsko, Madžarsko in gostiteljico turnirja, na katerem si bosta vrnitev med svetovno elito zagotovili najboljši reprezentanci. Ob hokeju se posvetimo še državnemu nogometnemu prvenstvu. Triintrideseto kolo je zaznamoval derbi vodilnih ekip, Celja in Olimpije.

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

V Bolzanu se je začelo svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda v hokeju na ledu. Slovenija je prvenstvo v Italiji začela s tekmo proti Južni Koreji. V nadaljevanju se bo pomerila še z Romunijo, Japonsko, Madžarsko in gostiteljico turnirja, na katerem si bosta vrnitev med svetovno elito zagotovili najboljši reprezentanci. Ob hokeju se posvetimo še državnemu nogometnemu prvenstvu. Triintrideseto kolo je zaznamoval derbi vodilnih ekip, Celja in Olimpije.

Športna zgodba Svetovno prvenstvo v hokeju na ledu

Slovenska hokejska reprezentanca je svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda v Italiji začela s tekmo proti Južni Koreji. Cilj reprezentance, ki je v primerjavi s preteklimi leti precej bolj pomlajena, je vrnitev med svetovno elito.

Naval na šport Hokej na ledu, nogomet in spidvej

V Bolzanu se bo danes začelo svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda v hokeju na ledu, na katerem bo uvrstitev med elito lovila slovenska reprezentanca. Današnji nasprotnik Slovenije bo Južna Koreja. Dopoldanske športne minute namenjamo še domačemu nogometnemu prvenstvu in derbiju vodilnih ekip, Celja in Olimpije, ter dirki svetovnega prvenstva spidvejistov, ki so letošnjo sezono začeli z VN Hrvaške.

Športna zgodba Evropsko prvenstvo v športni gimnastiki

V Riminiju se končuje evropsko prvenstvo v športni gimnastiki za telovadce. V Italiji se je solidno odrezala slovenska članska reprezentanca, nase pa opozorila predvsem številčna mladinska vrsta. Prihodnji teden se bodo v mestu ob obali Jadranskega morja za evropske naslove pomerile še telovadke.

Naval na šport Evropsko prvenstvo v judu in vaterpolo

Evropsko prvenstvo judoistov v Zagrebu se preveša v drugo polovico in prinaša boje težjih kategorij. Vaterpolisti kranjskega Triglava pa bodo na povratni finalni tekmi evropskega izziva zvečer gostili Galatasaray. Carigrajsko moštvo bo v Kranju branilo visoko prednost osmih zadetkov s prve tekme.

Šport 202 Fenomen trail tekov

V Ajdovščini smo pozdravili tiste najhitrejše in najbolj vzdržljive tekače na resnično dolgih preizkušnjah v okviru Vipava trail teka. Zdi se kar malo neverjetno, da smo ljudje sposobni biti v pogonu toliko časa. Najdaljša preizkušnja je letos dolga kar 165 kilometrov, lanski zmagovalec Anže Sobočan pa je za celotno traso s potreboval 22 ur 32 minut in 27 sekund. Lani je bila trasa dolga 170 kilometrov.

Naval na šport Evropsko prvenstvo v judu, odbojka in jadranje

V Zagrebu se nadaljujejo boji evropskega prvenstva judoistov. Včeraj se je na tatamijih predstavila glavna slovenska adutinja Andreja Leški in poskrbela za drugo slovensko odličje na prvenstvu. Ob njenem uspehu in nastopu preostalih slovenskih borcev, se posvetimo še zaključku državnega prvenstva odbojkaric in regati zadnje priložnosti za uvrstitev na olimpijske igre. Zelo uspešna je za slovensko odpravo, ki si je v Hyeresu priborila še tri olimpijske vozovnice.

Najnovejše

Radijski dnevnik Pred jutrišnjim delavskim praznikom pozivi k zagotovitvi enakopravnosti na trgu dela

Po državi bodo čez nekaj ur zagoreli številni kresovi pred jutrišnjim praznikom dela. Ta je vsakokratni opomin, da pravice delavcev niso samoumevne, temveč težko priborjene. Sindikalistka Lidija Jerkič ob tej priložnosti opozarja na številne probleme v javnem sektorju. V oddaji tudi: - Letna stopnja inflacije aprila najnižja po dveh letih in pol - Ministrica Fajon: Slovenija v 20-ih letih članstva v Evropski uniji zagovornica miru - Morebiten dogovor o premirju v Gazi po navedbah Netanjahuja ne bo vplival na ofenzivo na Rafo

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Slovenski hokejisti so se na svetovnem prvenstvu v Bolzanu pomerili z Romunijo. Vodstvo reprezentance po dveh tekmah usmerja misli proti nadaljevanju turnirja in zahtevnejšim tekmecem. Že jutri se bo Slovenija pomerila z gostiteljico Italijo, ki ima enake cilje: vrniti se med svetovno elito. V oddaji tudi podrobneje o nogometni Ligi prvakov, ki bo zvečer prinesla prvo polfinalno tekmo med Bayernom in Real Madridom.

Dogodki in odmevi Inflacija se je na letni ravni zvišala za 3 odstotke, na mesečni za enega.

Inflacija se tako v evrskem območju kot v Sloveniji postopno umirja. Aprila so se tako cene življenjskih potrebščin v državah z evrom na letni ravni zvišale za 2,4 odstotka, pri nas pa za 3 odstotke. Na mesečni ravni je bila inflacija aprila glede na marec v evrskih državah 0,6 odstotka, v Sloveniji pa okrogel odstotek. Eurostat je danes sporočil tudi podatek glede gospodarske rasti v prvem letošnjem četrtletju. Ta se je v tako v evrskih državah kot v celotni sedemindvajseterici v prvem četrtletju letos zvišala za 0,3 odstotka. V oddaji tudi: - Vojaško posredovanje v Rafi ni odvisno od izida pogajanj o premirju, je sporočil izraelski premier Netanjahu. - Pred 20-o obletnico pridružitve Slovenije Evropski uniji o pravici delavcev do prostega gibanja. - Večerna tradicionalna kresovanja pred delavskim praznikom naj bodo čim varnejša.

Kulturnice V Celju vrata odprla prenovljena Pelikanova hiša

V Celju je v novi podobi zasijala Pelikanova hiša. Gre za stavbo, v kateri je več desetletij živel in deloval znameniti celjski fotograf čeških korenin, Josip Pelikan. Med drugim so v njej uredili Pelikanove delovne prostore ter družinsko stanovanje, saj želijo izjemno fotografsko dediščino predstaviti tudi širši javnosti.

Danes do 13:00 Letna inflacija aprila 3-odstotna.

Letna inflacija je aprila dosegla tri odstotke, kar je najnižja stopnja od oktobra leta 2021. Klavdija Škerlak s Statističnega urada pojasnjuje, da so tokrat k letni inflaciji največ - za skoraj 5 odstotkov - prispevale višje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo. Škerlak ob tem poudarja, da so cene hrane in pijače, ki so bile dolgo časa gonilo inflacije, tokrat ostale nespremenjene. Na mesečni ravni je bila inflacija eno-odstotna. Ostali poudarki oddaje: - Hamas še brez odločitve o mirovni ponudbi Izraela, ki grozi z napadom na mesto Rafa. - Prvo soočenje kandidatov evropskih strank za vodenje evropske komisije postreglo z razgreto razpravo. - Pristojni organizatorje kresovanj pozivajo k previdnosti.

Vroči mikrofon Razglednice ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

Prvega maja 2004 so marsikje po Sloveniji poleg slovenske trobojnice zaplapolale tudi evropske zastave. Slovenija je poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej. Ena največjih prireditev ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je potekala v Novi Gorici. Na slovesnosti z naslovom 'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' je bil slavnostni govornik tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Gorica in Nova Gorica sta med evropskimi državami zagotovo posebni saj je nekdanja meja potekala med dvema mestoma, dobesedno med dvema ulicama. Kakšni so spomini na nekdanjo mejo, zakaj je bilo na slovesnosti pred 20imi leti tako čustveno vzdušje in kako je vstop v EU vplival na prebivalce Goriške? Zvočno razglednico iz Nove Gorice pošilja Nataša Uršič. V Gornji Radgoni so vstop v Evropsko unijo dočakali ob Odi radosti, dvigu zastav, ognjemetu in spustu 25-ih ladjic po Muri. Kako je to vplivalo na delovanje obmejnega mesta in na povezovanje ter druženje sosedov? Kako se pri mladih pozna, da je Avstrija tako blizu? Kako gledajo na ti desetletji domačini? Obetali so si napredek, hiter razvoj in blaginjo, se je vse to izpolnilo? Iz Gornje Radgone je radijsko razglednico poslala Sara Zmrzlak. Skupaj s Slovenijo je v Evropsko unijo vstopila tudi naša vzhodna soseda Madžarska, kar je svoj pečat pustilo tudi v Prekmurju. Lendava je naše najvzhodnejše mesto, občino sestavlja 23 naselij. Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je v njih živelo nekaj več kot 12, danes pa zgolj dobrih 10 tisoč ljudi. Z najvišjim razglednim stolpom in drugimi atrakcijami, zlasti razstavami svetovnih likovnih umetnikov, pa je vse bolj privlačna tako za domače kot tuje turiste. Lendava je dvojezično območje, na katerem poleg pripadnikov madžarskega naroda živijo še Hrvati in Romi, svoj pečat puščajo tudi Primorci, potomci Judov in drugi. Multikulturnosti Lendave je vstop naše in okoliških držav v Evropsko unijo ponudil še več možnosti za razvoj, ki pa so jih nadgradili s širitvijo schengenskega območja. Razglednico iz Lendave pošilja Lidija Kosi.

Zgodbe Drevo ima zgodbo: Rdečelistna operna bukev

Ob ljubljanski operi se je vse od konca 19. stoletja, ko so to imenitno stavbo dogradili, bohotila rdečelistna bukev. Zrasla je v veliko in lepo drevo. Ko je dopolnila približno 115 let, pa so jo posekali, saj je bila napoti pri obnovi opernega poslopja. Da bi priljubljeno drevo na nek način ohranili pri življenju, je Arboretum Volčji Potok v sodelovanju s SNG Opera in Balet Ljubljana cepil njene cepiče. Vzgojili so več kot sto mladih dreves, ki po slovenskih vrtovih in parkih ohranjajo njen spomin. Kakšna je zgodba drevesa, ki ga več ni?

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Slovenske hokejiste na svetovnem prvenstvu v Italiji čaka druga tekma. Ob pričakovanjih ekipe pred obračunom proti Romuniji ponujamo še del epizode najnovejšega nogometnega podkasta Žoga je okrogla. V tem bodo gostje slovenski reprezentanti, ki igrajo za grškega velikana Panathinaikosa.

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Jutranja kronika Analitiki ugotavljajo: Evrsko gospodarstvo je aprila raslo, krčenje proizvodnje se upočasnjuje.

Danes bodo znani podatki, ki bodo razkrili sliko evropskega gospodarstva. To je aprila, kot kaže, raslo. Ekonomist Igor Masten ugodne razmere vidi predvsem kot priložnost. Boj z inflacijo pa po njegovem ne pri nas ne v evrskem območju še ni dobljen. Ostali poudarki oddaje: - Slovenija iz Unije v 20-ih letih članstva dobila več, kot je vplačala. Smo denar porabili pametno? - Pogajanja o premirju v Gazi vse bolj vplivajo tudi na ameriško notranjepolitično dogajanje. - Pred Ukrajino težki meseci, vojaška pomoč priteka prepočasi.

Športna zgodba Nogometni obisk v Atenah

Slovenski nogometaši odštevajo dneve do začetka evropskega prvenstva v Nemčiji. Med njimi je tudi trojica reprezentantov, ki igra za grškega velikana Panathinaikosa. Ekipa Vala 202 je v Atenah obiskala Andraža Šporarja, Adama Gnezdo Čerina in Benjamina Verbiča.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt